برتربلاگکانال تلگرامی برتربلاگمجله اینترنتی برتربلاگ@bartarblog@bartarblogبرتر بلاگبه جمع ما بپیوندید

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.

در این نوشتار در باره ۳۵ روش رایگان برای تقویت خلاقیت بحث می شود.

ما می‌دانیم خلاق بودن می‌تواند باعث خوشحالی و سلامت بیش‌تر ما می‌شود. هرچند تصور می‌کنیم خلاقیت یعنی نوشتن یا یک شاهکار نقاشی، اما کارشناسان می‌گویند هر چیزی، از امتحان یک دستور پخت جدید تا ارائه‌ی یک ایده در طول یک جلسه، می‌تواند یک خلاقیت باشد. در ادامه برای برافروختن جرقه‌ی خلاقیت ۳۵ روش مختلف برای تقویت خلاقیت را ، از نوشتن با دست گرفته تا دیدن یک کشور خارجی آورده‌ایم. حداقل یکی را امروز امتحان کنید.

تقویت خلاقیت

۱۰ دقیقه یا کم‌تر

 • موسیقی گوش کنید. جنب و جوش هنگام موسیقی گوش کردن بخشی از مغز را برمی‌انگیزد که اقدام‌های حرکتی، هیجان‌ها، و خلاقیت را کنترل می‌کند. شاید موسیقی کلاسیک تقویت‌کننده‌تر باشد:
 • براساس فرضیه‌ی”تاثیر موتزارت” گوش کردن به آثار موتزارت می‌تواند خلاقیت، تمرکز، و عملکردهای شناختی دیگر را افزایش بدهد. دقیقا مشخص نیست این تاثیر واقعا وجود دارد یا نه، اما کمی موسیقی کلاسیک نمی‌تواند ضرری داشته‌باشد!
 • با دست بنویسید. دکتر کری بارون و دکتر آلتون بارون، مولفان درمان خلاقیت، به ما توصیه می‌کنند مایکروسافت ورد را کنار بگذاریم و به جای آن قلم برداریم. گاهی همین تجربه‌ی قلم به‌دست گرفتن، جوهر روی انگشت و بوی یک دفتر نو، چیزی است که عصاره‌ی خلاقیت‌مان را به جریان می‌اندازد.

بقیه در ادامه مطالب...


 • مراقبه کنید. آیا درگیری ذهنی دارید؟ وقتی وحشت بر شما غالب می‌شود، مراقبه را امتحان کنید: مراقبه تفکر واگرا را بهبود می‌بخشد، یعنی حالت ذهنی که می‌توانیم ایده‌های جدید تولید کنیم.
 • نظر فرد دیگری را بپرسید. از کمک خواستن نترسید. شاید یک دوست چیزی بگوید که یک جریان فکر کاملا جدید ایجاد کند. هرچه ایده‌ها و چشم‌اندازها بیش‌تر باشند بهتر است.
 • تداعی آزاد. این بازی را امتحان کنید: فرهنگ لغت را باز کنید. یک واژه را تصادفی انتخاب کنید و هرچه به فکرتان می‌رسد درباره‌ی آن بنویسید. شاید عجیب باشد، آزادی می‌تواند واقعا مانع خلاقیت شود؛ کمی محدودیت(مثل تمرکز روی یک کلمه به جای انبوهی از کلمات) ما را قادر می‌سازد آزادانه‌تر فکر کنیم.
 • درمورد چیزی دور و دراز فکر کنید. پژوهش‌ها نشان می‌دهند وقتی به اتفاق‌هایی درباره‌ی گذشته‌ی دور یا آینده یا یک موقعیت مکانی دیگر فکر می‌کنیم، توانایی‌مان در حل مشکل بیش‌تر می‌شود. پس شب سال نوی ۲۰۲۲، یا شام در یک رستوران در پاریس را تجسم کنید و قوه‌ی تخیل را آزاد کنید.
 • خیال‌پردازی کنید. داشتم چه می‌گفتم؟ آها درست است: هنگامی که ذهن‌مان پرسه می‌زند، رویکرد خلاقانه‌تری به مشکلات داریم(هنگامی‌که پشت رایانه قوز می‌کنیم و مهلت انجام کاری رو به پایان است، کم‌تر این‌گونه است). بنابراین بابت چند دقیقه عدم تمرکز نگران نباشید.
 • به چیزی آبی یا سبز نگاه کنید. این رنگ‌ها عملکردتان را در وظایف شناختی بالا می‌برند. پژوهشگران می‌گویند علت‌اش این است که ما آبی را با اقیانوس، آسمان، و به‌طور کلی عظمت مأنوس می‌دانیم، در حالی‌که سبز رشد را به ذهن متبادر می‌کند. این بار که مشکلی پیش آمد کره‌ی جغرافیا را نگاه کنید.
 • آزادانه بنویسید. ۱۰ دقیقه وقت بگذارید و هرچیزی را که به ذهن‌تان می‌رسد بدون قضاوت روی کاغذ بیاورید. نام این روش “آزادنویسی” یا “تداعی آزاد” است. سپس یادداشت‌های‌تان را مرور کنید و ببینید کدام ایده‌ها ارزش نگه‌داشتن را دارند.
 • هر دو دست را حرکت دهید. عجیب است: پژوهشگران پی‌بردند استفاده از دو دست برای توضیح یک موضوع مغز را وادار می‌کند آن را از چند چشم‌انداز بررسی کند.(هم‌چنین ممکن است استفاده از دست چپ تفکر خلاق را برانگیزد، چون آدم‌های چپ‌دست در کل خلاق‌تر هستند.) فقط اتفاقی به صورت فردی سیلی نزنید.
 • بیرون یک جعبه بنشینید. در یک پژوهش، آدم‌هایی که(به معنی واقعی کلمه) بیرون یک جعبه نشستند(یعنی بیرون جعبه فکر کردند) در تفکر خلاق بهتر عمل کردند. جعبه‌ی مقوایی دم دست‌تان نیست؟ نشستن در راهرویی بیرون از اتاق را امتحان کنید.
 • دراز بکشید. پژوهش نشان داده‌است آدم‌ها در حالت دراز کشیده بهتر از حالت نشسته می‌توانند جدول کلمات درهم ریخته را حل کنند. شاید در یک جلسه‌ی رسمی این ممکن نباشد، اما آن را در طول جلسه‌ی بارش مغزی انفرادی امتحان کنید.
 • جزییات را بازاندیشی کنید. یک شی را بردارید و اجزای‌اش را جدا کنید.(پس گل تبدیل به ساقه، برگ، و گلبرگ می‌شود.) اسم این روش “کل به جز” است. و آدم‌هایی که این روش را تمرین کرده‌بودند، در مقایسه با آنها که تمرین نکرده‌بودند، بهتر می‌توانستند مشکلات را از دیدگاه خلاقانه حل کنند.
 • کمی بخندید. هاهاها، با صدای بلند بخندید! یک روحیه‌ی مثبت می‌تواند به خلاقیت کمک کند چون فعالیت کورتکس جلویی و کورتکس کمربندی قدامی را افزایش می‌دهد(قسمت‌های مغز که مسئول شناخت پیچیده، تصمیم‌گیری، و هیجان است). و حتی اگر احساس سرخوشی نکنیم، رها کردن یک خنده از صمیم قلب می‌تواند واقعا روحیه‌ای مثبت را برانگیزد- بنابراین سبک‌مغز باشید تا خلاق شوید.
 • چشم‌های‌تان را ورزش دهید. حرکت دادن چشم‌ها به جلو و عقب تعامل بین نیم‌کره‌ی چپ و راست مغز را تسهیل می‌کند، که ممکن است تفکر خلاق را تقویت کند.


۳۰ دقیقه یا کم‌تر

 • از دست‌های‌تان استفاده کنید. بزن قدش: این ۱۰ انگشت ابزاری برای بیان افکار و تعامل با دیگران است. برای همین است که بارون‌ها می‌گویند ساختن چیزی با دست می‌تواند تفکر خلاق را به‌طور چشم‌گیری تقویت کند. هم‌چنین، ساختن چیزی با دست به این معنی است که از طریق حواس چندگانه اطلاعاتی به‌دست می‌آورید، که می‌تواند برانگیزنده‌ی تفکر خلاق باشد. آشپزی، بافتنی، طراحی دکوراسیون منزل‌تان را امتحان کنید- بسیار خوب، هنر ما آمدیم!
 • زمانی را در بیرون سپری کنید. آیا شادی دویدن‌های کودکانه در پارک، ابداع بازی و ماجراجویی‌های بچگی را به یاد می‌آورید؟ آن احساس را به سادگی با حضور در دوباره زنده کنید. بودن در محیط طبیعی برای بزرگ‌سالان مانند بازی‌کردن است: همه‌ی حواس ۵گانه را درگیر می‌کند، به بدن انرژی می‌دهد، و از همه مهم‌تر تخیل را برمی‌انگیزد.
 • اجتماعی شوید. وقتی با آدم‌هایی وقت می‌گذرانیم که به آنها اعتماد داریم، گفت‌وگوهای عمیق‌تری خواهیم داشت. بارون‌ها معتقدند این گپ‌ها اغلب به تفکر خلاق می‌انجامد، چون واقعا می‌توانیم خودمان باشیم و درباره‌ی علایق‌مان صحبت کنیم.
 • ورزش کنید. طبق نظر بارون‌ها، وقتی از نظر فیزیکی فعال هستیم، بدن گرم می‌شود و ذهن‌مان کمی آزادتر می‌شود. بنابراین یافتن راه‌حل برای مشکلات و فکر کردن به ایده‌های جدید آسان‌تر خواهدبود. به علاوه یک پژوهش جدید نشان می‌دهد کسانی که مرتب ورزش می‌کنند در وظایف خلاقیتی بهتر از کسانی عمل می‌کنند که فعالیت کم‌تری دارند.
 • چیز جدیدی را امتحان کنید. انجام کارها از روی عادت تفکر خلاق را تضعیف می‌کند؛ از طرف دیگر، جست‌وجوی چیزهای بدیع خلاقیت(و سلامت کلی) را به همراه دارد. حتی چیزهای ساده مثل رفتن به محل کار از یک مسیر جدید یا آزمایش یک دستورالعمل جالب هم خوب است.
 • یوگا انجام دهید. بعضی حالت‌های بدن، مثل حالت جنینی یا حالت کبوتری، ظاهرا به خلاقیت کمک می‌کند. حرکات کششی می‌تواند ذهن‌مان را هم کمی کشش دهد.
 • کمی بخوابید. اگر سعی دارید مشکلی را حل کنید و نمی‌توانید، به بستر بروید- شاید صبح راه‌حل بهتری بیابید. خواب حضور ذهن را بازسازمان‌دهی می‌کند، یعنی درباره‌ی تجربه‌ها از منظری دیگر فکر کنیم. حداقل یک چرت کوتاه بزنید. این فعالیت سمت راست مغز را برمی‌انگیزد(قسمتی از مغز که مسئول خلاقیت است).


بلندمدت

 • انتظار نداشته‌باشید بی‌عیب و نقص باشید. اگر آن نقاشی به موزه‌ی هنرهای مدرن راه پیدا نکرد، ایرادی ندارد. اگر خودمان را تحت فشار بگذاریم تا چیزی برجسته تولید کنیم، ممکن است در واقع خلق چیز جدید را برای خودمان سخت‌تر کنیم. کری بارون می‌گوید: “خیلی از آدم‌ها در خفا حس می‌کنند’من خلاق نیستم’، اما هر فردی تا حد معینی خلاق است. فقط بیش‌ترین تلاش‌تان را بکنید و ببینید چه اتفاقی می‌افتد.
 • برای تقویت خلاقیت خود یک کشور خارجی را ببینید. در یک پژوهش، دانش‌جویانی که خارج از کشور درس خوانده‌بودند، در سنجش تفکر خلاق عملکرد بهتری داشتند. روان‌شناسان می‌گویند تجربیات فرهنگ‌های مختلف به فرآیندهای شناختی پیچیده پشت تفکر بدیع کمک می‌کند. بی‌نظیر است!
 • از مشکلات فهرست تهیه کنید. همیشه یک دفترچه‌ی یادداشت دم دست‌تان داشته‌باشید، و در طول روز دلخوری‌های ناراحت‌کننده را بنویسید. شاید برای یکی از مسائل، مثل پرداخت صورت‌حساب تلفن همراه راه‌حل خلاقانه‌ای بیابید.
 • برای تقویت خلاقیت خود در محل کار بازی کنید. به یافتن کاری فکر کنید که در طول روز کاری”بازی”، چیزی مثل گردش‌های گروهی و زمان ورزش، ترتیب می‌دهد. چند ساعت فراغت خیال می‌تواند کمک‌مان کند وقتی پشت میزمان برگشتیم، فکر بازتری داشته‌باشیم و خلاقیت و بهره‌وری را تقویت کنیم.
 • گنجینه درست کنید. مجموعه‌ای از چیزهای الهام‌بخش(عکس، گفتاورد، و غیره) تهیه کنید. هر بار که جعبه باز کنید باز هم هیجان‌زده خواهیدشد و ایده‌های را به یاد خواهیدآورد که در گذشته داشتید.
 • برای تقویت خلاقیت خود یک اتاق خلاقیت درست کنید. در خانه اتاقی را به خلاقیت اختصاص دهید و در آن اشیایی مرتبط یا سرگرمی‌ها، یادگاری‌های از خاطرات خوب، و یک تابلوی چشم‌انداز قرار دهید که پروژه‌های احتمالی آینده را نشان می‌دهد. فضای کافی ندارید؟ در یک اتاق”گوشه‌ی خلاقیت” را امتحان کنید. دکتر مارک بانشیک، کارشناس گریتیست، می‌گوید هر وقت در آن قسمت باشیم مغز عادت می‌کند خلاق باشد.
 • وقتی خسته هستید کار کنید. گاهی خواب می‌تواند کمک‌مان کند به ایده‌های جدید فکر کنیم، اما کار کردن در اوقات غیرمطلوب روز نیز می‌تواند خلاقیت را بالا ببرد، چون محدودیت‌مان کم‌تر است.(شاید بعضی نویسنده به همین دلیل سپیده‌دم صبح بیدار می‌شوند یا تا دمدمه‌های صبح بیدار می‌مانند.) بنابراین آدم‌های سحرخیز می‌توانند کار کردن در شب را امتحان کنند، و جغدهای شب‌بیدار می‌توانند زودتر سر کار بروند.
 • برای تقویت خلاقیت خود در یک کافی‌شاپ بنشینید. در یک پژوهش، آدم‌ها با یک سر و صدای ملایم در پس‌زمینه بیش‌ترین خلاقیت را داشتند. سر و صدای اطراف کمی حواس‌مان را پرت می‌کند، برای همین وادارمان می‌کند کمی سخت‌تر و خیالی‌تر فکر کنیم. (البته شاید بعضی آدم‌ها برای این‌که بهترین تولید را داشته‌باشند به صدای آرام‌تر یا بلندتر نیاز داشته‌باشند.)
 • با آدم‌های کنایه‌گو دمخور شوید. شنیدن اصطلاحات کنایی ناشی از خشم خیلی بیش‌تر از حرف‌های صریح خشمگین می‌تواند قابلیت حل مشکلات خلاقیتی را در ما بهبود ببخشد. شاید به این دلیل باشد که آدم‌های کنایه‌گو کم‌تر ترسناک هستند. بنابراین این بار که از هم‌کاران‌تان ایده‌ی جدید می‌خواستید، روش شوخی را در پیش بگیرید.(بله، درست است.)
 • با طرد شدن کنار بیایید. ۱ تنهاترین عدد، و نوآورترین عدد است. طرد شدن می‌تواند توانایی تفکر خلاق را در ما تقویت کند، چون شروع به کشف ایده‌های جدید و بدیع می‌کنیم.
 • برای تقویت خلاقیت خود ایده‌ها را بنویسید. به جای این‌که نگران به خاطر سپردن ایده‌ها باشید(یک بار دیگر، معنی زندگی چه بود؟)، می‌توانید از این ظرفیت برای رسیدن به ایده‌های جدید استفاده کنید. بانشیک “آزادسازی مغز” را توصیه می‌کند، یعنی هرچیزی را که به ذهن‌تان می‌رسد بنویسید و نگران اصلاح یا تجدید نظر در آنها نباشید.
 • زمانی را به تنهایی سپری کنید. ما توصیه کردیم بودن با دوستان می‌تواند خلاقیت را تقویت کند، اما گاهی کمی آرامش و سکوت ضروری است. با یک هدفون خلوت کنید، با افکار خودتان ارتباط برقرار کنید، و روی وظیفه‌ی که در دست دارید تمرکز کنید. یا با خودتان حرف بزنید، هر چیزی را که جواب می‌دهد امتحان کنید.

ترجمه: تحریربه سایت کسب و کار بازده

منبع:  گ ر ت ی س ت

*************************

کلمات کلیدی :

بازی خلاقیت,گیم خلاقیت,دانلود بازی خلاقیت,Download  خلاقیت,Download game خلاقیت,دانلود بازی اکشن خلاقیت,danload bazi  خلاقیت, بازی زیبا خلاقیت,دانلود نسخه جدید خلاقیت,دانلود بازی امسال  خلاقیت,بهترین بازی  خلاقیت, دانلود بازی جذاب  خلاقیت, دانلود بازی های  خلاقیت, دانلود  خلاقیت, دانلود گیم  خلاقیت,بازی پرطرفدار خلاقیت,دانلود بازی  خلاقیت,دانلود گیمز خلاقیت,دالنود بازی قدیمی خلاقیت,دانلود بازی امسال خلاقیت,نقد  خلاقیت,نقدر بازی خلاقیت,ترینر بازی خلاقیت,رمز بازی خلاقیت,کد بازی خلاقیت,کد تقلب  خلاقیت, کد تقلب بازی  خلاقیت, کد های  خلاقیت,کرک  خلاقیت,کرک بازی خلاقیت,مشکل در بازی خلاقیت,تالار بازی خلاقیت,بازی 2012 خلاقیت,بازی عصر نوین خلاقیت,بازی توپ  خلاقیت,برنامه خلاقیت,دانلود خلاقیت,دانلود برنامه خلاقیت,دانلود نسخه جدید  خلاقیت,دانلود برنامه ی خلاقیت,دانلود برنامه جدید خلاقیت,دانلود نسخه جدید  خلاقیت,دانلود نسخه جدید برنامه  خلاقیت,برنامه توپ خلاقیت,دانلود برنامه توپ خلاقیت,دانلود برنامه زیبا خلاقیت,دانلود نسخه قبلی برنامه خلاقیت,دانلود کرک برنامه  خلاقیت, رمز برنامه خلاقیت,کیجین برنامه خلاقیت,نسخه جدید برنامه  خلاقیت,سایت برنامه خلاقیت,سایت  خلاقیت,برنامه جدید خلاقیت,نقد برنامه خلاقیت,خرید برنامه خلاقیت,خرید نقدی  خلاقیت,download خلاقیت,download program خلاقیت,danlod barname خلاقیت,فیلم خلاقیت,دانلود فیلم خلاقیت,مشاهده فیلم خلاقیت,نسخه جدید فیلم خلاقیت,دانلود خلاقیت,فیلم خلاقیت,فیلم اکشن خلاقیت,فیلم کمدی خلاقیت,فیلم قشنگ خلاقیت,فیلم جدید خلاقیت,فیلم های  خلاقیت, پشت صحنه فیلم  خلاقیت,تصاویر فیلم خلاقیت,بازیگر فیلم  خلاقیت,تیتراژ فیلم خلاقیت,نقد فیلم خلاقیت,سوتی فیلم خلاقیت,دانلود فیلم  خلاقیت,فیلم قدیمی خلاقیت,دانلود فیلم جذاب خلاقیت,دانلود زیرنویس خلاقیت,زیرنویس خلاقیت,دانلود فیلم هالیوودی خلاقیت,دانلود فیلم با کیفت720 خلاقیت,دانلود فیلم با کیفیت320 خلاقیت,دانلود فیلم با کیفیت پایین خلاقیت,دانلود فیلم با کیفیت بالا خلاقیت,دانلود فیلم کم حجم خلاقیت,دانلود فیلم ایرانی خلاقیت,دانلود فیلم هندی خلاقیت,دانلود فیلم امریکایی خلاقیت,دانلود فیلم آلمانی خلاقیت,دانلود زیر نویس انگلیسی فیلم خلاقیت,دانلود زیر نویس فارسی فیلم  خلاقیت,صدای خلاقیت,دانلود صدای خلاقیت,دانلود موزیک خلاقیت,دانلود فایل صوتی خلاقیت,دانلود6آلبوم جدید خلاقیت,خواننده خلاقیت,شعر خلاقیت,دانلود آنگ جدید  خلاقیت, دانلود رپ  خلاقیت, دانلود آهنگ پیشواز  خلاقیت,دانلود آهنگ پیشواز ترانه  خلاقیت, دانلود ترانه های  خلاقیت, دانلود اولین آلبوم خلاقیت,دانلود آهنگ جدید خلاقیت,دانلود رپ خلاقیت,دانلود رپ های خلاقیت,دانلود با لینک مستقیم خلاقیت,دانلود با لینک مستقیم ترانه خلاقیت,دانلود تیتراژ خلاقیت,دانلود خلاقیت,تیتراژ خلاقیت,تیتراژ فیلم خلاقیت,دانلود تیتراژ سریال خلاقیت,دانلود سریال خلاقیت,دانلود تیتراژ خلاقیت,دانلود تیتراژ فیلم سینمایی خلاقیت,دانلود تیتراژ سریال خلاقیت,دانلود  خلاقیت,دانلود تیتراژ فیلم سینمایی خلاقیت,دانلود آنگ آغازین خلاقیت,دانلود آهگ پایانی خلاقیت,دانلود تیتراژ آغازین فیلم خلاقیت,دانلود تیتراژ آغازین فیلم خلاقیت,دانلود تیتراژ آغازین فیلم سینمایی خلاقیت,دانلود تیتراژ پایانی خلاقیت,دانلود تیتراژ پایانی سریال خلاقیت,دانلود تیتراژ پایانی فیلم خلاقیت,برنامه کاربردی خلاقیت,دانلود برنامه خلاقیت,برنامه توپ خلاقیت,برنامه کاربردی ویندوز خلاقیت,برنامه خوب خلاقیت,برنامه بهینه سازی  خلاقیت, برنامه پشتیبان گیری خلاقیت,برنامه جدید خلاقیت,برنامه بهینه سازی به نام خلاقیت,دانلود نرم افزار دکستاب خلاقیت,دانلود نرم افزار جدید خلاقیت,دانلود نرم افزار قدیمی خلاقیت,اس ام اس خلاقیت,SMS خلاقیت,دانلود اس ام اس خلاقیت,اس ام اس جدید خلاقیت,تازه ترین اس ام اس خلاقیت,اس ام اس مناسبت خلاقیت,اس ام اس جدید خلاقیت,سئس خلاقیت,دانلود  خلاقیت,دانلود اس ام اس خلاقیت,دانلود کتاب  خلاقیت,دانلود کتاب موبایل خلاقیت,دانلود کتاب های  خلاقیت,دانلود برنامه اس ام اس خلاقیت,تصویر خلاقیت,بهترین تصویر خلاقیت,جدیدترین تصویر خلاقیت,دانلود تصویر خلاقیت,مشاهده جدید ترین تصویر خلاقیت,عکس خلاقیت,تصویر جدید خلاقیت,تصویر این ماه خلاقیت,اخبار جدید در باره خلاقیت,تصویر کیفیت دار خلاقیت,تصویر مینیاتوری خلاقیت,کاریکاتور خلاقیت,دانلود تصویر های  خلاقیت,دانلود تصویر خلاقیت,عکس خلاقیت,اخبار خلاقیت,خبر خلاقیت,دانلود جدید ترین اخبار خلاقیت,اخبار جدید خلاقیت,بهترین اخبار خلاقیت,سایت اخبار خلاقیت,خبر های خلاقیت,اخبار جدید خلاقیت,خبر جدید درباره خلاقیت,خبر  خلاقیت,خبر توپ خلاقیت,خبر تازه خلاقیت,خبر واقعی خلاقیت,آخرین اخبار خلاقیت,آخرین خبر خلاقیت,آخرین خبر درباره خلاقیت,واقعه خلاقیت,خبر تلخ خلاقیت,خبر خوش خلاقیت,خبر خنده دار خلاقیت,خبر ناراحت کننده خلاقیت,خبر داغ خلاقیت,خبر های این ماه خلاقیت,خبر های امروز خلاقیت,درباره خبر خلاقیت,دانلود خبر خلاقیت,خبر جدید درباره  خلاقیت,بازیکن خلاقیت,تیم خلاقیت,برنامه خلاقیت,دانلود کتب ورزشی خلاقیت,دانلود برنامه ورزشی خلاقیت,ورزش خلاقیت,تصاویر بازیکن خلاقیت,بیوگرافی بازیکن خلاقیت,نتایج آخرین بازی خلاقیت,بیوگرافی خلاقیت,نقد خلاقیت,کلیپ خلاقیت,دانلود خلاقیت,دانلود کلیپ خلاقیت,دانلود کلیپ امسال خلاقیت,دانلود کلیک جدید خلاقیت,دانلود کلیپ جدید خلاقیت,دانلود کلیپ اکشن خلاقیت,دانلود کلیپ توپ خلاقیت,دانلود کلیپ قشنگ خلاقیت,دانلود خلاقیت,کلیپ های خلاقیت,دانلود کلیپ بازیگر خلاقیت,دانلود کلیپ فیلم خلاقیت,دانلود زیبای خلاقیت,برنامه موبایل خلاقیت,بازی موبایل خلاقیت,موبایل خلاقیت,برنامه نوکیا خلاقیت,برنامه کاربردی خلاقیت,دانلود خلاقیت,کاربردی خلاقیت,دانلود برنامه موبایل خلاقیت,برنامه سامسونگ خلاقیت,دانلود برنامه موبایل سامسونگ خلاقیت,دانلود برای خلاقیت,دانلود برنامه موبایل خلاقیت,بازی خلاقیت,برنامه خوب خلاقیت,برنامه جدید خلاقیت,نسخه جدید نرم افزار خلاقیت,دانلود نسخه اصلی نرم افزار خلاقیت,دانلود بازی خلاقیت,دانلود بازی موبایل خلاقیت,موبایل خلاقیت,دانلود بازی موبایل خلاقیت,دانلود بازی جدید خلاقیت,دانلود بازی موخصوص نوکیا خلاقیت,دانلود بازی خوب خلاقیت,دانلود موبایل خلاقیت,دانلود بازی مخصوص سامسونگ خلاقیت,دانلود بازی مخصوص آیفون خلاقیت,دانلود بازی مخصوص آندرید خلاقیت,دانلود بازی مخصوص سیمبیان خلاقیت,دانلود بازی مخصوص نوکیا خلاقیت,دانلود بازی مخصوص سونی اریکسون خلاقیت,دانلود کرک بازی  خلاقیت,دانلود بازی اکشن خلاقیت,دانلود تم خلاقیت,دانلود تم جدید خلاقیت,دانلود تم عاشقانه خلاقیت,دانلود تم اکشن خلاقیت,تم خلاقیت,دانلود تم تک خلاقیت,دانلود تم نوکیا خلاقیت,دانلود تم سامسونگ خلاقیت,دانلود تم آیفون خلاقیت,دانلود سیمبیان خلاقیت,دانلود تم زیبا خلاقیت,دانلود پوسته جدید خلاقیت,دانلود تم قشنگ خلاقیت,تم بازیکن خلاقیت,دانلود خلاقیت,دانلود قالب خلاقیت,دانلود قالب بلاگفا خلاقیت,دانلود قالب میهن بلاگ خلاقیت,دانلود قالب آس بلا خلاقیت,دانلود قالب برای زربلاگ خلاقیت,دانلود قالب برای بلاگها خلاقیت,دانلود قالب برای بلاگ اسکای خلاقیت,قالب بلاگفا خلاقیت,قالب رزبلاگ خلاقیت,قالب بلاگ اسکای خلاقیت,قالب آس بلاگ خلاقیت,قالب برای ورد پرس خلاقیت,دانلود قالب برای ورد پرس خلاقیت,قالب برای جومولا خلاقیت,دانلود قالب برای جومولا خلاقیت,دانلود قالب برای وی سی پی خلاقیت,دانلود قالب برای پارس کیوت خلاقیت,پارس کیوت خلاقیت,دانلود قالب برای نیوک خلاقیت,کلید خلاقیت,کلید جدید آنتی ویروس خلاقیت,آنتی ویروس خلاقیت,کلید های  خلاقیت,رمز خلاقیت,فعال کننده خلاقیت,آبدیت خلاقیت,بروز رسانی آنتی ویروس خلاقیت,بروز رسانی خلاقیت,نسخه جدید خلاقیت,آبدیت خلاقیت,آپدیت خلاقیت,آبدیت این ماه خلاقیت,سایت خلاقیت,دانلود خلاقیت,دانلود انمیشن خلاقیت,انمیشن خلاقیت,کارتون خلاقیت,دانلود کارتون خلاقیت,دانلود نسخه جدید خلاقیت,دانلود نسخه جدید انمیشن خلاقیت,دانلود نسخه جدید کارتون خلاقیت,دانلود انمیشن قدیمی خلاقیت,دانلود انمیشن جدید خلاقیت,دانلود بهترین انمیشن به نام خلاقیت,دانلود انمیشن با کیفیت 720 خلاقیت,دانلود انمیشن خلاقیت,سایت انمیشن خلاقیت,سایت کارتون خلاقیت,خرید خلاقیت,خرید سی دی خلاقیت,خرید سی دی اصلی خلاقیت,خرید رایگان سی دی خلاقیت,خرید رایگان خلاقیت,خرید سی دی رایتی خلاقیت,خرید سی دی بازی خلاقیت,خرید سی دی فیلم خلاقیت,خدید سی دی کارتون خلاقیت,خرید سی دی انمیشن خلاقیت,خرید CD خلاقیت,خرید CD بازی خلاقیت,خرید CD نرم افزار خلاقیت,خرید CD کارتون خلاقیت,خرید CD انمیشن خلاقیت,خرید DVD  خلاقیت,خرید DVD بازی خلاقیت,خرید DVD نرم افزار خلاقیت,خرید DVD آموزش خلاقیت,خرید DVD انمیشن خلاقیت,خرید DVD  خلاقیت,خرید لوازم خانگی به نام خلاقیت,خرید ابزار خلاقیت,خرید دستگاه خلاقیت,خرید وسیله خلاقیت,خرید وسیله کاربردی خلاقیت,خرید وسیله وسیله  خلاقیت,خرید جنس خوب  خلاقیت,خرید جنس خوب وسیله خلاقیت,خرید وسیله خوب خلاقیت,خرید جنس تقلبی خلاقیت,خرید دستگاه اصل چین خلاقیت,خرید دستگاه اصل ایرانی به نام خلاقیت,خرید دستگاه خانگی به نام خلاقیت,خرید رایگان دستگاه خلاقیت,خرید با پست پیشتاز دستگاه خلاقیت,خرید لوازم آرایشی به نام خلاقیت,خرید ابزار خلاقیت,خرید لوازم آرایشی خلاقیت,خرید ابزار آرایشی خلاقیت,خرید ابزار آرایشی کاربردی خلاقیت,خرید ابزار آرایشی ابزار آرایشی  خلاقیت,خرید جنس خوب  خلاقیت,خرید جنس خوب ابزار آرایشی خلاقیت,خرید ابزار آرایشی خوب خلاقیت,خرید جنس تقلبی خلاقیت,خرید لوازم آرایشی اصل چین خلاقیت,خرید لوازم آرایشی اصل ایرانی به نام خلاقیت,خرید لوازم آرایشی آرایشی به نام خلاقیت,خرید رایگان لوازم آرایشی خلاقیت,خرید با پست پیشتاز لوازم آرایشی خلاقیت,خرید وسیله سفید کننده خلاقیت,


طبقه بندی: موفقیت و خوشبختی،
برچسب ها: خلاقیت، خلاق بودن، روش خلاقیت، چطور خلاق باشیم، راه خلاقیت، فرمول خلاقیت، ایجاد خلاقیت،

تاریخ : پنجشنبه 25 آذر 1395 | 10:38 ب.ظ | نویسنده : برمک | نظرات
کمک به کاهش وزن با انجام این سه کار پیش از صبحانه
۵ راهکار ساده برای اینکه در سال جدید آدم‌ بهتری باشیم
گردشگری نوروزی در بندر ترکمن را تجربه کنید
سرطان مری در کمین افراد چاق
نمایی هوایی و کم‌نظیر از دریای خزر +عکس
ملاک ازدواج و انتخاب همسر در اسلام و قرآن
تنبیه جالب پلیس برای خاطیان چهارشنبه سوری +عکس
بی‌شعوری
بدل های پوتین و ترامپ در حاشیه مسابقات سالانه اسب سواری در بریتانیا
هیوندا سوناتای 2018 با چهره جدید رونمایی شد (+عکس)
به این دلایل در کارهایتان شکست می‌خورید!
سفر رویایی به سرزمین آبشارهای خروشان +تصاویر
عکس سردار آزمون
دیدنی‌های استان تهران در ایام نوروز را از دست ندهید +تصاویر
۷ شهر دیدنی در ایران برای عید+تصاویر
مادر استثنایی با ۶۹ فرزند درگذشت! +عکس
جملات جادویی که مردتان را مسحور شما می‌کند
تقویت باروری؛ ویژه آقایان
خانم بازیگر با چهره متفاوت و اسلحه گرم +عکس
علاقه دختر نوجوانمان به آرایش کردن را چگونه مدیریت کنیم
زره پوش شهری!(+عکس)
شکارچی پهپاد!(+عکس)
به این دلایل کار با وزنه را فراموش نکنید
آشنایی با بهترین گیاهان دارویی
مد و حجاب/ هانا تاجیما؛ طراح مسلمان ژاپنی
برای کنترل فشار خون خود آب بنوشید!
بیماری‌هایی که با کمبود خواب پیوند خورده‌اند
آشنایی با این بنز نفس را بند می‌آورد (+عکس)
ده توصیه کاربردی برای اینکه مثبت‌اندیش باشید
ویروسی مرموز که چاقتان می‌کند
سایت ماه اسکین طراح قالب وبلاگ رایگان با امکانات عالی
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.